Hyvää joulua ja uutta taidovuotta 2019! Happy christmas and new taido year 2019!

Summary in English below

Nyt on aika hetken levätä ja nauttia joulusta täysin siemauksin. Toki vapaatreenailemaan pääsee jouluherkkuja sulattelemaan, avaimelliset ilmoittelevat kalenterissa milloin ovat paikalla. 

Ensi vuonna onkin sitten tiedossa monenlaista taidoaktiviteettia!
 
Ensinnäkin ensi vuosi on jälleen arvokisavuosi kun tiedossa on EM-kisatapahtuma Tampereella 31.7-4.8.2019. Sitä ennen on tarjolla runsaasti kilpailumahdollisuuksia, joista mainittakoon erityisesti seuran järjestämä Helsinki-Cup 2.2.2019 sekä yksilö- ja joukkuelajien SM-kisat Porvoossa 27.4.2019. Nyt onkin erinomainen paikka lähteä rakentamaan joukkueita sekä SM- että ystävyyskisoja varten! Kiinnostuneeksi voi ilmoittautua lisäämällä nimensä listaan osoitteessa https://docs.google.com/spreadsheets/d/10hQMxSpYcvuN1hC_HqEkFgA70nrTH6ISx3puSK6yN8g/edit?usp=sharing
 
Tulevan kauden linjauksia pohdimme vetokokouksessa joulukuun alussa. Tavalliseen tapaan kävimme läpi myös saatua palautetta, joka oli tällä kertaa hyvinkin monisanaista. Kiitoksia kaikille palautteenantajille ja muistattehan, että palautetta voi täysin anonyymisti heittää tulemaan 24/7 osoitteessa https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfNV9AwJZ2_D0wVybZLmcTn6UlZFuGcjWA0-okwQwhBLyjPJQ/viewform. Lomake löytyy myös iihan siitä seuran nettisivujen valikosta.
 
Palautteen ja vetäjien kanssa käydyn keskustelun pohjalta päädyimme seuraavanlaisiin linjauksiin keväälle:
- treenikunnon kehittymisestä pyritään pitämään huoli sekä monipuolisen harjoittelun että toistojen määrän avulla
- core- ja skills-treeneissä noudatetaan seuraavia teemoja: perustekniikka, Liike ja tekniikka / Jissen, Liikkeiden yhdistäminen / Luovuus, Vyökokeen sisällöt (hokei ja kobo), erikoisemmat aiheet
- vetäjän merkkaavat kalentereihin aiheiden lisäksi myös teemat 
- skills-treeneissä pyritään tarjoamaan myös 3-4 treenin jatkumoita, joiden sisällöstä vetäjät itse mainostavat
 
Treeniajat ovat samat kuin nyt syksyllä eli 
ma 20.30-22.00
ke 19.00-20.30
la 12.30-14.00
su 13.00-15.00
 
Virallisia core-startteja ovat ainakin 14.1 ja 13.2, mutta tokihan treeneihin pääsee mukaan milloin tahansa!
 
Sunnuntai-treeneissä jatkuu Fight Club erikseen ilmoitettavina ajankohtina. Lisäksi luvassa on ns. ylempien vöiden treenejä eli syventäviä treenejä. Näiden ajankohdista ilmoitellaan erikseen, luvassa on kuitenkin todella kokeneita vetäjiä.
 
Jos jollakulla on kiinnostusta ryhtyä vetäjäksi tai apuvetäjäksi, niin olkaapa rohkeasti yhteydessä! Yliopiston Taidossa kaikki uudet vetäjät saavat perehdytyksen ja tukea kokeneilta daneilta. Apuvetäjänä taas pääsee sisään treenien ohjaamiseen hallitusti ilman että tarvitsee heti ottaa vastuuta kokonaisista treeneistä. Mutta oppii itse kuitenkin samalla hurjasti!
 
Heti tammikuun alussa on tarkoitus toteuttaa vielä viimevuotiseen tapaan ns. uusi hokei-kampanja. Eli tammikuun alun treeneissä opetellaan yhdessä uusia hokeita useamman vetäjän avustuksella. Nyt on erinomainen paikka opetella se seuraava vyökoe- tai kisahokei, tervetuloa!
 
Vauhdikasta ja iloista tulevaa taidovuotta toivottaen
 
Mara
dan-jaoston puheenjohtaja
Yliopiston Taido
 
During Christmas time the Helsinki University Taido Club has free training available, the key holders will mark their presence to the calendars. But the next year will be fully packed with taido events and activities!
 
First of all, we will have the European Championships in Tampere between 31.7-4.8.2019! No taidoka should miss that event! But already before that, we will have our taido club’s very own Helsinki Cup no 2.2.2019 and of course, the Finnish Championships in Porvoo at 27.4.2019! Now you have an excellent opportunity to start building tournament teams. If you are interested, please sign in at https://docs.google.com/spreadsheets/d/10hQMxSpYcvuN1hC_HqEkFgA70nrTH6ISx3puSK6yN8g/edit?usp=sharing
 
We discussed the spring term training in our instructor meeting some time ago. As usual, we also discussed the feedback that we had received. Thanks to everyone who gave feedback, which you can always give anonymously at https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfNV9AwJZ2_D0wVybZLmcTn6UlZFuGcjWA0-okwQwhBLyjPJQ/viewform. You can also find the form from our web pages.
 
Based on the feedback, evaluation of current season and discussion of training needs, we ended up with the following principles for the spring training:
- we ensure the the development of physical condition with not only versatile training but also with enough repetitions
- core and skills training will continue with the following themes: basics, movement & techniques / Jissen, combinations / creativity, shinsa contents (hockey and kobo), special topics
- instructors will mark also themes to calendars along with single topics
- skills training will contain also continuous 3-4 training topics, which instructors will advertise
 
Training times will be the same as autumn:
Mon 20.30-22.00
Wed 19.00-20.30
Sat 12.30-14.00
Sun 13.00-15.00
 
The official core starts will be 14.1. and 13.2.2019 but you are of course welcome any time!
 
The Sundays will have Fight Club available on separate occasions. We will also have special training for more experienced taidokas with some really experienced instructors! These will be advertised separately so stay tuned!
 
If anyone has interest of becoming an instructor or assistant instructor, please contact me. At the Helsinki University Taido Club all new instructors will get support in the beginning from an experienced dan as a mentor. And as an assistant instructor you can learn and practice instructing without taking responsibility from whole training sessions.
 
In the beginning of January, we will have a couple of training session dedicated to learning new hokeis. This will be an excellent opportunity to learn your next tournament or graduation hokei. Welcome!
 
Wishing you all an action-packed and happy new taido year
 
Mara
Chairman of the instructors
Helsinki University Taido Club
 

 

Treeniajat

Ti
18:30 - 20:00 (Core & Skills)
Pe
20:00 - 21:30 (Core & Skills)
La
15:00 - 16:30 (vapaa)
Su
11:45 - 13:15 (vapaa)