Kesän treenit / Summer training 2022

Information in English below

Kesän treenit 2022

Kesällä 2022 aikuisten treenit jatkuvat, mutta junioritoiminta jää perinteiseen tapaan kesätauolle. Myös treenivuoroissa tapahtuu hieman muutoksia: torstai- ja sunnuntaivuorot ovat käytettävissä, mutta tiistain ja lauantain vuorot jäävät tauolle kesän ajaksi 1.6.2022 alkaen.

Harjoitteluajat ja paikat

Torstaisin 19.30-21.00 aikuiset Kaapelitehdas (C-porras, 4. kerros), Tallberginkatu 1, 00180 Helsinki
Sunnuntaisin 12.30-14.30 ohjatut + vapaatreenit Porthania (kellarikerros), Yliopistonkatu 3, 00100 Helsinki

Vaikka koronarajoitukset ovat poistuneet, treeneihin on jatkossakin suositeltavaa ilmoittautua ennakkoon nimenhuuto.com-palvelussa tilastollisen seurannan toteuttamiseksi ja toisaalta antamaan ohjaajille sopivasti ennakkotietoa treenien suunnitteluun. Noudatamme harjoituksissa edelleen  Olympiakomitean, Suomen Taidon, Helsingin kaupungin sekä Unisportin harjoitteluun liittyviä rajoituksia ja suosituksia sekä seuran terveysturvallisuussuunnitelmaa.

Kesän ohjelma

Torstain harjoitukset jatkuvat normaaliin tapaan.
Harjoittelussa keskitytään monipuoliseen tekemiseen oma taso huomioiden ja tilanteen mukaan soveltaen. Harjoituksissa on myös mahdollista tehdä osa ajasta omaa harjoittelua esim. vyökoetta tai kilpailuja varten.

Sunnuntain harjoituksissa kokeillaan uutta konseptia. Tarjolla on tunnin verran ohjattua harjoittelua ja sen jälkeen tunnin vapaatreenimahdollisuus. On myös mahdollista käyttää koko aika vapaatreenaamiseen (huomioiden kuitenkin, että alkuun vähintään puolet tilasta on varattu ohjatuille treeneille).

Mahdollisista poikkeuksista tiedotetaan pääasiassa seuran whatsapp-ryhmässä.

Syyskausi käynnistyy elo-syyskuussa

Syksyn harjoitusvuorot eivät ole vielä täysin varmistuneet, mutta tarkoituksena on käynnistää junioritoiminta näillä näkymin 27.8.2022 Kaapelitehtaalla.

Aikuisten osalta tiistain harjoitusvuoro palautuu käyttöön syyskuun alussa.

Tarkempaa tietoa syksyn aloituksesta tulee myöhemmin.

Vauhdikasta treenikesää ja onnistuneita kesälomia kaikille!

Summer trainining

During summer 2022, training for adults continues, but junior training will be on its traditional summer break. There will also be some small changes in training times: Tuesday and Saturday training will be on hold during summer starting 1.6.2022.

Training times and places

Thursdays 19.30-21.00 adults Kaapelitehdas (C-porras, 4. kerros), Tallberginkatu 1, 00180 Helsinki
Sundays 12.30-14.30 guided + free training Porthania (kellarikerros), Yliopistonkatu 3, 00100 Helsinki

Even though there are no COVID-related restrictions, enrollment to training beforehand in nimenhuuto.com is strongly recommended: it will not only provide the necessary statistics but also makes it possible to plan training better. In our training we still follow Olympic committee, Taido Finland, City of Helsinki and Unisport restrictions and recommendations.

Summer program

The Thursday training continues as usual. The focus will be in versatile training regardless of level of experience. It is also possible to include some time for individual training for example for belt graduations or tournaments in every training.

On Sundays we will try out a new concept. There will be an hour of guided training followed by free training. It is also possible to do just free training, allthough in the beginning part of the space is reserved for guided training.

Info on possible exceptions will be shared mainly in club's whatsapp group.

Autumn training starts in August - September

The training times for autumn are not fixed yet, but the goal is to start junior training in the middle of August (week 32) at Kaapelitehdas.

For adults, the Tuesday training time should return in the beginning of September.
Further information will be available later.

Have a super good training summer and relaxing holidays!